Koberce
Koberce jsou oblíbenou podlahovou krytinou v bytech i v kancelářích. V prostorách s textilními podlahovinami má člověk příjemný pocit tepla už při teplotě asi o dva stupně nižší, než v místnostech s pevnými podlahami a to dokáže ušetřit až 12% nákladů za topení. V kombinaci s podlahovým vytápěním se úspora ještě zvýší. Každá místnost si žádá jiný typ koberce. Například do ložnice můžeme zvolit delší vlas a světlejší odstín, naopak do předsíně je vhodný nízký a odolný koberec, který půjde dobře udržovat.
Výhody koberců:
- příjemné na došlap
- dobré tepelné vlastnosti
- tlumí hluk
- dostupná cena
- rychlá pokládka
- široký výběr barev a vzorů
Základní rozdělení:
Bytové koberce
Jsou vyráběné ze syntetických nebo přírodních materiálů v rolích o šířích 3, 4 a 5 m. Celoplošně se lepí nebo fixují k podkladu, je však možné je položit i na volno. U této kategorie jsou velké kvalitativní rozdíly, proto je vždy důležité uvážit jaké vlastnosti a životnost od koberce očekáváme.
Zátěžové koberce
Využívané převážně v komerčních objektech a kancelářích. Vyrábí se ze syntetických materiálů polyamid značený PA nebo polypropylen značený PP v rolích nebo čtvercích. Tyto koberce se vždy celoplošně lepí nebo fixují. Při výběru zátěžových koberců dáváme přednost životnosti.
Kusové koberce
Tyto koberce většinou doplňují, zútulňují a zdobí dřevěné, keramické nebo jiné tvrdé podlahy. Dělí se na strojově nebo ručně tkané či vázané, jejich kvalita je závislá na jakosti vlasu, množství a typu uzlíků. Orientální ručně vázané koberce pochází nečastěji Afghánistánu, Íránu, Turecka a Indie.
Dále koberce dělíme podle způsobů výroby na:
- smyčkové
- střižené
- frizé (kombinace smyček a střiženého vlasu)
- vpichované
Místa, kde se koberce potkávají se stěnou, je možné začistit páskem koberce vloženým v plastové liště nebo použít dýhovanou popř. foliovanou obvodovou lištu.
Koberce je též možno použít pro renovaci schodů a podest.